Dziś na blogu coś pysznego. Gołąbki zna każdy ale gołąbki przygotowane w liściach kiszonej w całości kapusty już takie popularne w Polsce nie są. Na Bałkanach spotkamy potrawę o nazwie surma i taką oto polską wersję surmy przygotowaliśmy na blogu dzięki uprzejmości Kiszonki M.Sznajder. Wspaniała rodzina rolników produkujących od lat doskonałe kiszonki przysłała nam bogatą paczkę swoich produktów. Już kilka przepisów mamy w głowie. Dziś pierwszy: Gołąbki w kiszonej kapuście.
Dawno nic tak bardzo mi nie smakowało. Co ciekawe Córka, która nie przepada za tradycyjnymi gołąbkami stwierdziła, że jeśli tak będziemy je przygotowywać to będzie jeść ze smakiem. Kiszenie kapusty w główkach to genialny pomysł.
*Gołąbki w kiszonej kapuście*
- główka kapusty kiszonej w całości
- mięso wołowo-wieprzowe mielone - 1,2kg
- suchy ryż - 30dag
- kasza jęczmienna - 20dag
- cebula - 2 sztuki
- czosnek polski - 2 ząbki
- jajko
- sól
- pieprz
- majeranek
*Sos pomidorowy*
- masło - 2 łyżki
- czosnek polski - 2 ząbki
- koncentrat pomidorowy - 3 łyżki
- passata pomidorowa - 700g
- śmietana 30% - 150g
- sól
- pieprz
- cukier
Przygotowanie gołąbków zaczniemy od gotowania ryżu i kaszy. Ostygnięty ryż i kaszę łączymy z mięsem mielonym, jajkiem i przyprawami. Dodajemy ozłoconą na oleju cebulę. Kapusta
Kiszonki M.Sznajder jest już pozbawiona głąba. Wystarczy więc obrać ją z liści. Trzonki liści delikatnie podciąć by nie przeszkadzały w zwijaniu gołąbków. Kapusty nie gotujemy. Nie ma takiej potrzeby. Ukiszona kapusta zawiera tysiące mikroelementów. Gotowanie kapusty by je nam wypłukało. Szczególnie witaminy. Bez obaw gołąbki będą mięciutkie.
Wymieszany farsz owijamy w liście kapusty i układamy ciasno w naczyniu żarodopornym. Na dnie naczynia rozkładamy większe liście kapusty. Podlewamy 3 szklankami wody. Dusimy pod przykryciem w piekarniku rozgrzanym do 180 stopni przez około półtorej godziny.
W tym czasie przygotowujemy sos. Na rozgrzane masło wyciskamy 2 ząbki czosnku i dorzucamy trzy łyżki koncentratu pomidorowego i chwilę przesmażamy. Wlewamy passatę i doprawiamy cukrem, solą i pieprzem. Na koniec dodajemy śmietanę.
Gotowe gołąbki podajemy z sosem pomidorowym. Kiszona kapusta nadaje im doskonałego smaku. Szczerze polecamy. Pyszny był dziś obiad.
Komentarze
Prześlij komentarz