Chleb portugalski uwięziony - Thermomix
Na wstępie wyjaśnię dziwną nazwę. Chleb portugalski (Pao de agua) w oryginalnym przepisie dla Thermomix jest pieczony bez formy jaką jest naczynie kamionkowe Vorwerk. My lubimy piec go w zamknięciu wyżej wymienionej foremki. Wychodzi dzięki temu ładny i kształtny. Polecamy naczynie kamionkowe wszystkim użytkownikom maszyn TM ale nie tylko. Świetnie się sprawdza w pieczeniu nie tylko chlebów.
*Chleb portugalski*
- mąka pszenna typ 650-750 - 720g
- woda letnia - 550g
- drożdże świeże - 15g
- sól - 10g
Do naczynia wlewamy letnią wodę i dodajemy mąkę pszenną. Najlepiej użyć mąki chlebowej w odpowiednich typach mielenia ale zdarzało nam się już robić ten chleb ze zwykłej mąki mielonej w niższych typach. Miksujemy mąkę z wodą na nastawie 20s/obr.6. Zostawiamy mieszankę na 40 minut.
Dodajemy do naczynia pokruszone drożdże oraz sól. Wyrabiamy ciasto z pomocą interwał/6min
Ciasto powinno mieć dość rzadką konsystencję. Zostawiamy je w naczyniu do wyrośnięcia. Tu zależy jakiej mąki użyjemy. Teoretycznie powinno ciasto wyrastać około dwóch godzin ale lepiej tego pilnować tak aby przyszły chleb nam nie wyszedł z naczynia na maszynę. Ciasto powinno podwoić swoją objętość początkową. Na zdjęciu widzimy ciasto juz gotowe do ucieczki z naczynia.
W oryginalnym przepisie pod koniec wyrastania powinniśmy rozgrzać piekarnik do temperatury 230 stopni. Jednak z racji tego, że ten chleb portugalski będzie uwięziony w naczyniu kamionkowym nie robimy tego. Piec będzie się rozgrzewał już z naczyniem i chlebem w środku.
Ciasto wyciągamy z naczynia na blat sowicie oprószony mąką. Delikatnie spłaszczamy ciasto posypanymi mąką dłońmi na prostokąt. Ważne by ciasta nie ugniatać i już w żaden sposób na blacie nie wyrabiać. Zniszczyłoby to strukturę glutenową, która się wytworzyła podczas wyrastania w naczyniu. 1/3 ciasta zakładamy do środka. Brzegi ciasta zawijamy pod spód formując bochenek.
Delikatnie przekładamy do oprószonego mąką naczynia kamionkowego i prószymy z wierzchu mąką. Naczynie powinno być wcześniej odpowiednio do pracy przygotowane. O samym sposobie tego przygotowania dowiecie się w instrukcji obsługi po zakupie. Tradycyjne nacinanie chleba na wierzchu można sobie darować. Chleb i tak wypełni całą dostępną przestrzeń w zamkniętym naczyniu i nie ma szans popękać na bokach.
Wkładamy zamknięte naczynie do piekarnika. Rozgrzewamy piekarnik do 230 stopni i od momentu osiągnięcia tej temperatury pieczemy chleb 50 minut. Po 20 minutach zdejmujemy pokrywę. Uwaga gorąca!
Upieczony chleb łatwo wyciągamy z naczynia i studzimy na kratce piekarnikowej. Ze względu na uwięzienie struktura chleba będzie dość regularna i może nie zachwycać purystów chlebowymi dziurami ale samo pieczywo jest niezwykle smaczne nawet na drugi i trzeci dzień. Chleb się nie kruszy i jest fajną odskocznią od żytnich chlebów na zakwasie.
Komentarze
Prześlij komentarz